Gdańskie Archiwum Społeczne

Zdjęcie z kolekcji Malwiny Wiśniewskiej

Gromadzimy ślady przeszłości: fotografie, dokumenty, pamiątki. Przeglądaj nasze zbiory na portalu zbioryspoleczne.pl

Gromadzimy ślady przeszłości: archiwalne fotografie, dokumenty, pamiątki, jak również opowieści mieszkańców Gdańska. Dzielimy się nimi dalej, aby historię lokalną można było poznawać z różnych perspektyw.

Gdańskie Archiwum Społeczne towarzyszy Fundacji Polanki od samego początku tj. od 2021 r. Od tego czasu nieprzerwanie gromadzimy archiwalia: fotografie, dokumenty, pocztówki, grafiki. Skany tego rodzaju materiałów udostępniamy na portalu zbioryspoleczne.pl administrowanym przez Centrum Archiwistyki Społecznej. Swoje zbiory udostępniły nam zarówno osoby prywatne, jak i podmioty instytucjonalne – m.in. V Liceum Ogólnokształcące czy parafia Ojców Cystersów w Gdańsku-Oliwie.

Równie ważnym komponentem naszego archiwum są nagrania historii mówionej. Dokumentujemy opowieści osób chętnych do podzielenia się swoimi doświadczeniami, refleksjami, wspomnieniami.

Mamy nadzieję, że zgromadzone materiały w niedalekiej przyszłości posłużą nam za kanwę do tworzenia projektów edukacyjnych takich jak wystawy, słuchowiska, publikacje.

Zbiory Gdańskiego Archiwum Społecznego znajdziesz tutaj:

[Baza detali architektonicznych]

Zobacz zbiory Fundacji Polanki na stronie zbioryspoleczne.pl

[Materiały edukacyjne do pobrania]

Dzielimy się materiałami, które wzbogacą Twoją wiedzę o dziedzictwie.