34

Remont (w) kamienicy – przewodnik dla mieszkańca

ul. Piastowska, Gdańsk-Oliwa, fot. P. Piętak

Przygotowujemy publikację, która w przystępny sposób wyjaśni jak realizować prace remontowo-konserwatorskie w zabytkowej willi lub kamienicy.

Przygotowujemy publikację, która w przystępny sposób wyjaśni jak realizować prace remontowo-konserwatorskie w zabytkowej willi lub kamienicy.

Naszym celem jest upowszechnianie prawidłowych metod realizacji prac remontowych przy zabytkach, jak również zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy w ramach takich działań. Przewodnik, którego wydanie planowane jest na 2025 r. będzie publikacją nieodpłatną, dostępną w formie pdf oraz wersji drukowanej.

Na zdjęciach oliwskie wille i kamienice w obiektywie Pawła Piętak.

Pomysł opracowania przewodnika powstał z potrzeby dostarczenia tego rodzaju praktycznej wiedzy mieszkańcom historycznych dzielnic Gdańska: Oliwy, Wrzeszcza, Oruni, Nowego Portu. W publikacji zostaną przedstawione kolejne etapy szeroko rozumianego remontu realizowanego w obiektach o funkcji mieszkaniowej, powstałych na przełomie XIX i XX wieku. 

Zdjęcie jednopiętrowego domy, okna ozdobe z łukami u góry, dach spadzisty z czerwone dachówki, elewacja z drewna, na oknach doniczki z różowymi kwiatami. Przed domem zieleń.
ul. Obrońców Westerplatte, Gdańsk-Oliwa, fot. P. Piętak

Z uwagi na spójność stylistyczną zabytkowej zabudowy, obecność zieleni: parków, skwerów, alei czy w końcu unikatowy “genius loci” każdej ze wspomnianych dzielnic, mieszkania w kamienicach cieszą się coraz większym powodzeniem. Wzrost transakcji na rynku wtórnym nieruchomości przekłada się na wzrost prac remontowych, które nie zawsze przebiegają z poszanowaniem historycznej substancji. 

By dostarczyć odpowiedniej wiedzy nowym właścicielom, jak i wyjść naprzeciw oczekiwaniom wieloletnich mieszkańców zabytków, w publikacji zostaną opisane zasady prowadzenia prawidłowej konserwacji oraz remontu elewacji i wnętrz. W przewodniku znajdą się przykłady dobrych i złych praktyk w tym zakresie. Szczególny nacisk zostanie położony na opis historycznych technologii rzemieślniczych, budowlanych. Treść merytoryczną uzupełni materiał fotograficzny. Autorzy przybliżą również kontekst formalno-prawny pozyskiwania pozwoleń na działania przy zabytkach chronionych prawem. Mowa tu o obiektach zlokalizowanych na obszarach wpisanych do rejestru zabytków (m.in. historycznego układu urbanistycznego Starej Oliwy), zabytkach wpisanych do rejestru zabytków indywidualnie oraz obiektach ujętych w gminnej ewidencji zabytków. 

Zespół autorów opracowujących treść publikacji tworzą specjaliści zawodowo związani z problematyką architektoniczno-konserwatorską: architekci, konserwator zabytków, prawnik, konstruktor.

[Baza detali architektonicznych]

Zobacz zbiory Fundacji Polanki na stronie zbioryspoleczne.pl

[Materiały edukacyjne do pobrania]

Dzielimy się materiałami, które wzbogacą Twoją wiedzę o dziedzictwie.